Fair Fashionista er nu en del af Mitzie Mee – Shop fair fashion tøj, lækre accessories og fine ting til boligen på mitziemee.dk
Lad det flotte penalhus i håndvævet bomuld holde styr på dine blyanter. Penalhuset kan også fint anvendes som makeup-etui eller til opbevaring af pensler.
Mål: Bredde:19cm, Højde: 7cm, Dybde: 4cm
Materiale: Håndvævet bomuld
Farve: Brun med broderi
Fremstillet i Thailand
Kvinderne fra Chimmuwa har syet det flotte penalhus af håndspundet, håndvævet bomuld. Chimmuwa blev startet af Sylvia og Nor-Nor, og gruppen har som formål at skabe beskæftigelse for unge kvinder, der er flygtet eller udvandret fra Myanmar. Gruppen fungerer også som et socialt netværk, hvor kvinderne kan hente støtte og vejledning.
Bjergstammer i landsbyer i det nordlige Thailand dyrker bomulden, som bliver spundet i hånden og farvet med naturfarver. Derefter bliver bomuldsgarnet vævet i de flotteste mønstre af andre bjergstammer, som har specialiseret sig i vævning.
Fair Fashionista ApS, Højrupvej 149, 7000 Fredericia, CVR: 39272768
©Fair Fashionista ApS 2021 – All rights reserved