Fair Fashionista er nu en del af Mitzie Mee – Shop fair fashion tøj,  lækre accessories og fine ting til boligen på mitziemee.dk

Besøg Mitzie Mee >>

Fair Fashion

Sand Dollar Hårbøjle – Peace Silk

FAIR FASHION
CWSG

Køb for

150,00kr

Vi planter et træ for hvert produkt du køber.

Smuk hårbøjle beklædt med creme-farvet Peace Silk. Vi bruger råsilke, som har en lidt grovere overflade og en mere diskret, eksklusiv glans.

Kvinderne fra CWSG syer stoffet, så det kan trækkes over hårbøjlen uden at vi behøver at anvende lim til at fastgøre stoffet. Det kræver mere arbejde, da de sidste detaljer skal syes i hånden, men til gengæld får man en hårbøjle, der ser pænere ud og holder længere.

Farve: Creme

Materiale: 100% Peace Silk

Indre bøjle: 100% ABS-plastik

Fremstillet i Cambodia

 

Hvem har lavet hårbøjlen?

Det er kvinderne fra CWSG (Cambodia Women’s Support Group) som laver hårbøjlerne. CWSG blev startet med formålet at hjælpe kvinderne i gruppen med beskæftigelse og indkomst, men gruppen fungerer også som et socialt netværk, hvor kvinderne kan søge støtte og vejledning.

I kan læse mere om CWSG på bloggen >>

 

Hvad er Peace Silk?

Silke er sådan et smukt materiale, men vidste I, at den traditionelle måde at fremstille silke på er at koge pupperne med de levende silkelarver indeni? Mange hundrede silkelarver bliver således kogt levende bare for at lave et enkelt tørklæde. Det synes jeg lød ret unødvendigt, så jeg undersøgte, hvad der ellers fandtes for alternativer, og jeg hørte i den forbindelse om Peace/ahimsa-silke.

Læs blogindlægget om Peace Silk >> 

Shop Fair Fashion Tøj

Bæredygtigt og fremstillet under ordentlige vilkår.

Shop Fair Fashion Accessories

Peace Silk, håndvævet og  upcycled stof.

Shop Schwanen Garten

Effektiv koreansk hudpleje med naturlige ingredienser.

Shop Fair Fashion Tøj

Shop Fair Fashion Accessories